Latvijas Jūras akadēmija projekta SEANICE ietvaros testēs pretzemūdeņu aizsardzības tehnoloģiju prototipus Eiropas Jūras spēku nākotnes apdraudējumu novēršanai
2021.gada 1.decembrī Latvijas Jūras akadēmija parakstīja sadarbības līgumu ar projekta SEANICE vadošo partneri Thales (Francija) par pētniecības darbu uzsākšanu Eiropas Jūras spēku nākotnes pretzemūdeņu apdraudējumu novēršanai.
Pēdējo divdesmit laikā zemūdens jūras operācijas ir kļuvušas par sarežģītākiem novērošanas un kaujas veidiem, kas balstās uz jauna veida tehniskiem risinājumiem, piemēram, bezpilota droniem, sadalītiem sensoriem un efektoriem. Zemūdens draudi, ar kuriem flote var saskarties jūrā, ir tādi tehniskie risinājumi kā uzbrukuma zemūdenes, mazās zemūdenes, bezpilota lidaparāti, lielās torpēdas, īpaši ātras torpēdas un mīnas. Lai nodrošinātu Eiropas Savienība (ES) 56 000 km garu krasta līniju un 12 000 km sauszemes robežu, ES izmanto dalībvalstu un citu valstu teritoriālos ūdeņus aizsardzības nolūkā ikreiz, kad kāds ārējais spēks nolemj apdraudēt ES drošību. Šie draudi ir jānovērš, lai aizsargātu jūras satiksmi un ES valstu likumīgās intereses.
SEANICE (anti-Submarine warfare European Autonomous Networked Networked Innovative and Collaborative Environment) ir viens no 26 projektiem, kas atlasīti finansējumam divreiz gadā notiekošajā projektu konkursā Eiropas Aizsardzības nozares attīstības programmā (EDIDP), kuras mērķis ir stiprināt ES aizsardzības nozares konkurētspēju.
Projekts balstās uz reāliem gadījumu scenārijiem pretzemūdeņu aizsardzībai, pētot, projektējot, testējot, prototipējot un tādējādi liekot pamatus jaunu tehnoloģiju piegādei un ieviešanai. SEANICE projekts ir izvēlēts kā tehnoloģisko inovāciju flagmanis, tostarp bezpilota lidaparātu un mākslīgā intelekta iespēju integrācijā. 24 mēnešu laikā projekta konsorcijs plāno izstrādāt risinājumus, kas spētu atklāt, identificēt, novērst un aizsargāt kuģus pret mobilo iekārtu pilotētām, bezpilota vai autonomām zemūdens sistēmām, tai skaitā, pret zemūdenēm, bezpilota zemūdens transportlīdzekļiem, smagsvara torpēdām, ātrgaitas zemūdens ieročiem un jūras mīnām.
Projekta mērķis ir veicināt privātajā biznesā izstrādes stadijā esošu jauninājumu aprobēšanu un ieviešanu, lai integrētu bezpilota tehniku ar izlūkošanas un uzraudzības iespējām praksē. Projekta uzdevums ir nodrošināt jauno sistēmu arhitektūras saderību ar pašreizējiem un nākotnes ES/NATO standartiem.
SEANICE novatoriskās idejas un koncepcija uzlabos Eiropas aizsardzības nozares noturību un konkurētspēju. Šis projekts veidos pamatu Eiropas Aizsardzības tehnoloģiju nozares bāzes (EDTIB) evolūcijas nodrošināšanai pretzemūdeņu karadarbības segmentā.
SEANICE projekta komanda sastāv no 16 partneriem no 6 ES dalībvalstīm – Francijas, Spānijas, Itālijas, Portugāles, Beļģijas un Latvijas. Komandas ietvaros darbosies rūpīgi atlasīti profesionāļi gan no pētniecības, gan transporta rūpniecības jomām, lai sadarbībā radītu maksimālu pievienoto vērtību ES Jūras spēkiem: Thales, Airbus Defense & Space, Alkan SAS, Alseamar, CEIIA, Edisoft, Engineering Ingegneria Informatica, GMVIS Skysoft, Leonardo SPA, Naval Group SA, RTSYS, Scalian DS, SIEL SR, Wsense SRL, tostarp arī divas augstskolas – Latvijas Jūras akadēmija un Briseles universitāte (Université Libre de Bruxelles).
Projekta kopējais budžets – € 11,554,062.43
Gvendolīna Brendina, Thales viceprezidente:
“Saskaņā ar Eiropas Aizsardzības nozares attīstības programmu (EDIDP) Thales ir apvienojis savu Eiropas tehnoloģiju uzņēmumu konsorciju, lai ieviestu progresīvas inovācijas nākamās paaudzes pretzemūdeņu kara (ASW) sistēmās. Pateicoties tehnoloģiskajām priekšrocībām, mūsu mērķis ir panākt lēcienu uz priekšu, kā Eiropas Jūras spēki var novērst esošos un turpmākos zemūdens draudus. “