previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Ilggadīgā Latvijas Jūras akadēmijas rektora Jāņa Bērziņa piemiņas vietas atklāšana

 

 

Šī gada 18.decembrī plkst.12.00, Rīgā, Matīsa kapos, notiks svētbrīdis un tiks atklāta profesora, Dr.sc.ing., pirmā un ilggadīgā Latvijas Jūras akadēmijas rektora  Jāņa Bērziņa piemiņas vieta.

Profesors, Dr.sc.ing.  Jānis Bērziņš bija pirmais  un ilggadīgais Latvijas Jūras akadēmijas rektors, viens no 18 valsts augstskolu rektoriem Latvijā.

Pirms diviem gadiem, 2016.gada 16.decembrī pēkšņi aprāvās profesora dzīves ceļš. Šogad Ziemassvētku vakarā viņam būtu apritējuši 80 gadi…

Par viņa ieguldījumu Latvijas jūrniecības izglītības atdzimšanā, harizmu un diplomāta spējām,  profesoru mēdza dēvēt par otru Krišjāni Valdemāru, bet tuvāko draugu un kolēģu lokā  – par Lauzēju. Iesauka, ko  J.Bērziņš bija iemantojis, studiju laikos darbojoties cīņas sportā, vēlāk ieguva citu, dziļāku un simbolisku jēgu..

“Apzinos, ka mans tētis, viņa darbi un piemiņa, pieder ne tikai ģimenei.”, atzīst profesora meita Irēna Kondrāte.” Viņš ir savas akadēmijas, kolēģu, visas tautas CILVĒKS. Respektējot šo faktu, mūsu ģimenes kapi būs piemiņas vieta izcilam Latvijas dēlam, kurš savu darba mūžu veltīja, iedzīvinot Kr.Valdemāra vēlējumu – būs braukt latvjiem jūriņā! “

Profesora J.Bērziņa atdusas vietas pieminekļa autors ir pazīstamais meistars, akmeņkalis Ivars Feldbergs. Piemineklī alegoriski attēlots cilvēka dzīves plūdums- viļņi, kas simbolizē stipras personības dažādību, saikni starp zemi un debesīm, procesu nepārtrauktību.

Svētbrīdi vadīs mācītājs Krists Kalniņš, piemiņas vietas atklāšanā piedalīsies profesora ģimene, akadēmisko un sabiedrisko aprindu pārstāvji, amatpersonas.

 

 Profesora J.Bērziņa darba dzīves fakti:

 • 1962. gadā profesors J.Bērziņš beidzis Rīgas Politehnisko Institūtu mehānikas fakultāti, turpināja darbu augstskolas aparātu būves katedrā un no 1962. līdz 1969. gadam bija asistents un pasniedzējs.
 • No 1970. līdz 1972. gadam turpinājis izglītību Maskavā, N.Baumaņa Augstākās tehniskās skolas aspirantūrā.
 • Atgriezies Rīgā no 1972. līdz 1992. gadam bija docents, katedras vadītājs un dekāns RTU, strādājis fizikas katedrā un 18 gadus bijis šīs katedras vadītājs, nodarbojies ar lāzertehnoloģiju un optoelektroniku. 
 • 1992. gadā ieguva Inženierzinātņu doktora grādu Rīgas Tehniskajā universitātē.  
 • 1992. gada J.Bērziņš kļūst par Latvijas Jūras akadēmijas rektoru, 1995. un 1998. gadā pārvēlēts uz vēl vienu termiņu Latvijas Jūras akadēmijas rektora amatā.
 • No 1998. gada Latvijas Transporta attīstības un izglītības asociācijas biedrs.
 • No 2002. gada kļūst par Latvijas Jūras akadēmijas rektoru un Latvijas Transporta attīstības un izglītības asociācijas viceprezidentu.
 • No 2005. gada Latvijas Jūras akadēmijas Studiju prorektors. Latvijas Jūrniecības Savienības valdes loceklis un Latvijas Transporta Attīstības un izglītības asociācijas Prezidija loceklis.
 • 2009. gada 30. septembrī ievēlēts par Latvijas Jūras akadēmijas rektoru un 2014. oktobrī atkārtoti ievēlēts Latvijas Jūras akadēmijas rektora amatā.
 • 2004. gadā 16.oktobrī tiek apbalvots ar Viestura ordeni (pasniegts 2004.g.17.11), kļūstot par III šķiras  Ordeņa komandieri..
 • Jāņa Bērziņa Latvijas jūrnieku formas tērpu rotā uzpleči, kas atbilst viceadmirāļa pakāpei.
 • Jānis Bērziņš bija Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs un darbīgs biedrs, domnieks, bijušais Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāja vietnieks un valdes loceklis.
 • Jānis Bērziņš ir arī daudzu zinātnisko un metodisko darbu autors vai līdzautors, aktīvi piedalījies Latvijas politiskajā un sabiedriskajā darbībā.
 • 2017. gada 19. decembrī tika svinīgi  atklāta LJA Studiju centrā, profesora Dr. sc. ing. Jāņa Bērziņa vārdā nosauktā konferenču zāle.

 

© 2017 Latvijas Jūras akadēmija